Megújuló alapú energiatermelés és energiatárolás támogatása vállalkozások számára
Tervezet
1. Pályázat célja
A helyi villamosenergia-igények volumene és az igények várható növekedése folyamatos terhelést jelent és rendelkezésre állást követel meg a villamoshálózat elemei esetén. Ez jelentős hálózati tervezést és folyamatos fejlesztést igényel. Végső soron ez a költség megjelenik az ipari energiafogyasztás költségei között is. Ennek ellensúlyozására cél a vállalatok támogatása abban, hogy nagyobb függetlenséget érjenek el megújuló energia és hőtermelés, illetve az ahhoz kapcsolódó energiatárolási kapacitás révén.
Jelen pályázati felhívás a vállalatok számára kíván beruházási támogatást biztosítani energiatároló létesítmények telepítésére, továbbá ehhez csatlakozó megújuló energiatermelési kapacitás bővítésére. Ezzel várhatóan helyettesíthető a vállalatok hálózati villamosenergia-igénye és áttételesen Magyarország importfüggősége is csökkenthető. A villamosenergia- és hőtárolási megoldások ösztönzésének célja a megújuló energia-fogyasztás korlátosságának feloldása, vagyis a nagy energiamennyiséget napokon belül (de akár hosszabb időtávon is) tárolni képes technológiák fejlesztésének elősegítése. Ez hozzájárulhat a vállalatok önellátásának növeléséhez és rendszeres kiadásaik csökkentésén keresztül a versenyképesebb működéshez is.
A Felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 50 milliárd Ft, amelyből 25 milliárd Ft a mikro-, kis- és középvállalkozások részére kerül elkülönítésre.
2. Támogatható tevékenységek
Önállóan támogatható kötelező tevékenységek:
- Energiatároló egységek/létesítmény beszerzése (villamos-, vagy hőenergia)
Önállóan nem támogatható- választható – tevékenységek:
- Saját felhasználási célú megújuló villamos energia- és/vagy hőtermelő rendszer kiépítése
(kapacitásbővítés és új telepítés is lehetséges):- Fotovoltaikus energiatermelés
- Szélenergiatermelés
- Hőszivattyú (pl. sekély geotermikus levegő-víz rendszerek) kapacitás kiépítése
- Energiatároló vezérléséhez és megújulóenergia-termeléshez és fogyasztásvezérléshez kapcsolódó, szükséges szoftverek, üzleti felhőszolgáltatások beszerzése
- Az energiatároló és termelő rendszer mérési és felügyeleti rendszerének kiépítése és integrációja a meglévő és/vagy új szoftveres rendszerekbe
- Energiatároló és megújulóenergia-termelés vezérléséhez szükséges hardvereszközök (ipari PC, kontroller, etc.);
- Mérőhely szabványosítása és fázis bővítés;
- A működés során esetlegesen jogszabály szerint kötelezően alkalmazandó műszaki biztonsági berendezések és az élet- és vagyonbiztonságot biztosító berendezések beszerzése;
- Energiatároló létesítmény telepítéshez szükséges építési tevékenységek, ideértve például a terület előkészítést, hálózati csatlakozást, távközlési kapcsolatok kiépítését, műszaki ellenőri és a mérnöki feladatokat.
- Projektelőkészítés
- Projektmenedzsment
Nem támogatható tevékenységek:
- Nem nyújtható támogatás, amennyiben a projekthelyszínen lakás/lakhatás célú fejlesztés valósulna meg;
- Nem nyújtható támogatás, amennyiben a projekthelyszínen kizárólag a közcélú hálózatba vagy távhőrendszerbe történő betáplálási szándékú energiatermelés folyik;
- Nem támogatható a távhőrendszerről vagy a közcélú hálózatról történő leválás.
3. Megvalósítási és fenntartási idő
A projekt megvalósulásának záró dátuma és a költségek elszámolhatóságának végső határideje 2027. december 31. A támogatásból megvalósuló beruházás fenntartását a pályázatban megjelölt megvalósulási helyszíneken 5 évig köteles a Kedvezményezett biztosítani.
4. Támogatást igénylők köre
Jelen Pályázati Felhívás keretében olyan vállalatok részesülhetnek támogatásban, amelyek:
- Mikro-, kis- és középvállalkozások, valamint nagyvállalatok
- Rendelkeznek legalább egy teljes (365 nap) lezárt üzleti évvel
- Jogi személyiségű vállalkozások, gazdasági szervezetek, nonprofit gazdasági szervezetek
- Magyarországon rendelkezik székhellyel vagy fiókteleppel, valamint magyar adószámmal
5. A támogatás mértéke, összege
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege minimum 10 millió Ft maximum 1 milliárd Ft.
6. A támogatás intenzitása:
Vállalatméret | Támogatási intenzitás |
---|---|
Mikro-, és kisvállalatok | 50% |
Középvállalkozások | 40% |
Nagyvállalatok | 30% |
7. Projekt megvalósításának helyszíne
A projektet elsősorban a Pályázó magyarországi székhelyén, telephelyén vagy fióktelepén kell megvalósítani. Emellett a projekt olyan magyarországi helyszínen is megvalósulhat, amely a Pályázó tulajdonában van, vagy ahol van érvényes vásárlási szándéknyilatkozata, és legalább 9 évig biztosított a terület használata (pl. szerződés, használati jog vagy szolgalmi jog alapján). Ha a terület még nem a Pályázóé, de használati megállapodása van, akkor 9 éven belül a tulajdonába kell kerülnie. A Pályázó köteles igazolni, hogy a helyszín szerepel a cégjegyzékben – legkésőbb az első szakmai előrehaladási jelentéshez csatolt dokumentumban.
A támogatási kérelmek benyújtására várhatóan 2025 augusztustól lesz lehetőség.
Amennyiben bármilyen kérdésük merül fel, vagy ötlettel és elképzeléssel rendelkeznek a fenti pályázati kiírások kapcsán, keressék bizalommal kollégánkat az alábbi elérhetőségeken:
Fülöp Zoltán
telefon: 06 (20) 511 31 01
Magyar Pályázatkészítő Akadémia Kft.
www.palyazatakademia.hu