Dedikált K+F+I és piacra lépést támogató program a digitális gazdaság szereplőinek
 Vállalati digitális K+F fejlesztések – DIMOP Plusz-1.1.2.B-24
(tervezet)

1. Pályázati cél:

A DIMOP Plusz-1.1.2 konstrukciók közvetlen a vállalkozások versenyképességének növelése a mikro-, kis-, és középvállalatok digitális KFI tevékenységének támogatásával, piacképes új digitális termék, technológia vagy szolgáltatás fejlesztése érdekében a vállalati és termékéletciklus összes fázisában, illeszkedve az S3 stratégiában megjelölt „élvonalbeli technológiák” és/vagy a „gazdaság digitalizációja” prioritásokhoz.

A DIMOP Plusz-1.1.2.B felhívás a vállalati digitális K+F fejlesztéseket célozza meg, ahol a vállalkozások önállóan vagy konzorciumban megvalósított, piaci potenciállal rendelkező, a támogatás megtérülését valószínűsítő digitális KFI és piacra lépési projektjeik kerülnek támogatásra.

2. Támogatható tevékenységek:

Kizárólag olyan digitális kutatás-fejlesztési projekt támogatható, melynek keretében kifejleszteni kívánt termék és/vagy szolgáltatás újdonságtartalma besorolható:

  • a szoftverfejlesztés (TEÁOR 58.2 Szoftverkiadás);
  • az infokommunikációs-technológia (IKT) szolgáltatás (TEÁOR 62 Információ-technológiai szolgáltatás);
  • az adatfeldolgozás (TEÁOR 63.1 Adatfeldolgozás, web-hoszting, világháló-portál szolgáltatás);
  • vagy a távközlés (TEÁOR 61 Távközlés);

területeire és

az alábbi fejlett digitális technológiák alkalmazásával megvalósuló új szoftver termékek és/vagy szolgáltatások kialakítását célozzák:

  • Mesterséges intelligencia (AI) technológiák;
  • Big data és fejlett adatelemzési technológiák;
  • Jövőbeli hálózatokhoz kapcsolódó technológiák (pl. 5G/6G, LPWAN és IoT);
  • Immerzív technológiák (pl. VR (virtuális valóság), AR (kiterjesztett valóság), MR (vegyes valóság), XR (kibővített valóság), metaverzum);
  • Web3 technológiák (pl. blokklánc, okos szerződések, digitális eszközök és tokenek (kriptovaluták, NFT-k (nem helyettesíthető tokenek), (CBDC-k) központi banki digitális valuták);
  • Kvantum számítástechnikához kapcsolódó technológiák;
  • Új generációs felhő- és peremhálózati technológiák;
  • Új generációs szoftverfejlesztési technológiák, programozási nyelvek és technológiák

A támogatási kérelemmel érintett projekt termék-innovációs tevékenységének meghatározó része a fenti fejlett digitális technológiák alkalmazásával kell megvalósuljon, tehát a projekt termék-innovációs tevékenységéhez kapcsolódó költségek legalább 80%-ának közvetlenül ezekkel a fejlett digitális technológiákkal megvalósuló szoftveres termék-innovációs feladatok elvégzésére kell irányulniuk.

Önállóan támogatható tevékenységek:  

Vállalati Digitális K+F fejlesztések

  • Kísérleti fejlesztés

Önállóan nem támogatható tevékenységek

  • Ipari kutatás
  • Tárgyi eszköz beszerzése
  • Immateriális javak beszerzése
  • Iparjogvédelmi tevékenység
  • Százalékos átalányalapú finanszírozás költségei

3. Támogatást igénylők köre: 

  • kis- és középvállalkozások, konzorciumi tagként: mikro-, kis- és középvállalkozások, ill. nagyvállalatok (a konzorcium legfeljebb 2 tagú lehet és lehetnek egymás partner- és/vagy kapcsolt vállalkozásai)
  • amelyek, rendelkeznek legalább három lezárt (beszámoló alátámasztott), teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel
  • amelyek, éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelmek benyújtását megelőző lezárt, teljes, de 2022-nél nem korábbi üzleti évben minimum 5 fő volt;
  • önálló pályázóként a vállalkozás nettó árbevételének el kell érni az 50 millió forintot, illetve konzorcium esetén a vállalkozások nettó árbevételének együttesen el kell érni a 100 millió forintot a támogatási kérelem benyújtását megelőző, utolsó lezárt, teljes (365 nap) üzleti évben
  • megvalósítási helyszín tekintetében legalább egy éve bejegyzett székhellyel és/vagy fiókteleppel rendelkeznek
  • nem tartoznak a KATA hatálya alá

4. Megvalósítási helyszín: Budapest kivételével Magyarország egész területén

5. Benyújtási időszak: 2024. december 2-től 2025. február 28-ig

6. Támogatási összeg: minimum 50 millió Ft – maximum 250 millió Ft

7. Megvalósítási időszak: 24 hónap

8. Támogatási intenzitás: 80%-os vissza nem térítendő támogatás; 50% előleg igényelhető

9. A tervezett projektekkel szembeni elvárások:

  1. a projekt jelentős tudományos és/vagy műszaki újdonságtartalommal rendelkező új digitális termék, technológia vagy szolgáltatás kifejlesztésére irányuljon
  2. a projekt eredményeként létrejövő új digitális termék vagy szolgáltatás üzletileg hasznosítható legyen, amelyet legkésőbb a projekt fizikai befejezéséig be kell vezetni a piacra.

10. Szakmai feltételek és tevékenységek:

A vállalkozás projekt összköltsége nem haladja meg a pályázat benyújtását megelőző lezárt üzleti év árbevételének összegét és az igényelt támogatása nem haladja meg a támogatási kérelem benyújtását megelőző jóváhagyott (közgyűlés, taggyűlés, illetve a tulajdonosok által jóváhagyott), lezárt, teljes, de 2022-nél nem korábbi üzleti év éves beszámoló szerinti saját tőkéjének összegét;

A projektjavaslatnak kapcsolódnia kell a 2021-2027-es időszakra vonatkozó Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégiában (S3) megfogalmazott „élvonalbeli technológiák” és/vagy a „gazdaság digitalizációja” prioritásokhoz.

Csak olyan támogatási kérelem támogatható, amelynek részeként sor kerül a Digitális Állampolgárság elérhető eredményeinek technológiai tovább felhasználására, annak beépítésére, vagy beépítését támogató tevékenységekre, amennyiben ez a fejlesztés tárgyához illeszkedik és aránytalan terhet nem jelent. Ennek részeként a rendelkezésre álló, digitális aláírásra, természetes személy azonosítására és természetes személyről hozzájárulás alapú adatlekérdezésre vonatkozó technológiákat alkalmazni szükséges

11. Kötelező vállalások:

I. Árbevétel vállalása:

A támogatást igénylő vállalja, hogy a fenntartási idő 1. és 2. évében a projekt keretében kifejlesztett termék vagy szolgáltatás piaci értékesítéséből származó árbevétele együttesen eléri az általa elnyert támogatási összeg legalább 20%-át.

II. TRL szint vállalása

A támogatást igénylő (konzorcium esetén a konzorciumvezető) vállalja, hogy a projekt eredményeként létrejövő termék, technológia vagy szolgáltatás a megvalósítási idő végére eléri minimum a befejezett TRL 9-es szintet.

III. Oltalom vállalása

A támogatást igénylő (konzorcium esetén a konzorciumvezető) vállalja, hogy a projekt fizikai befejezéséig a támogatott projekt KFI eredményével kapcsolatos piacra lépés érdekében európai uniós védjegy és/vagy formatervezési minta oltalom bejelentést tesz az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalánál (EUIPO). Az európai uniós védjegy és/vagy formatervezési minta oltalom bejelentéseknek a díjfizetést is tartalmazó alaki követelmények ellenőrzéséig kell legalább eljutniuk, a kérelem végső elbírálása nem követelmény.

IV. Projekt-megvalósítási mentorálás, piacra lépési üzleti terv elkészítésének vállalása

A támogatást igénylő (konzorcium esetén a konzorciumvezető) vállalja, hogy a projekt fizikai befejezéséig kötelezően részt vesz a DIMOP_PLUSZ-1.1.1-23-2023-00001 azonosító számú kiemelt projekt keretében biztosított projekt-megvalósítási mentorálási folyamatban és annak módszertani és szakértői támogatásával, a támogatott projekt KFI eredményével kapcsolatos piacra lépés érdekében elkészíti a piacra lépési üzleti tervét.

Összefoglaló táblázat a támogatási kategóriánként igényelhető támogatás maximális mértékéről

Támogatási kategória Támogatási intenzitás

mikro- és kisvállalkozás

 

közép-vállalkozás

 

nagy-vállalkozás

 

Kutatás-fejlesztési projektekhez nyújtott támogatás

 

ipari (alkalmazott) kutatás

 

70% 60% 50%

ipari (alkalmazott) kutatás esetében, ha a projekt hatékony együttműködést foglal magában

 

80% 75% 65%

ipari (alkalmazott) kutatás esetében, ha a projekt eredményei széles körben terjesztésre kerülnek

 

80% 75% 65%

kísérleti fejlesztés

 

45% 35% 25%

kísérleti fejlesztés esetében, ha a projekt hatékony együttműködést foglal magában

 

60% 50% 40%

kísérleti fejlesztés esetében, ha a projekt eredményei széles körben terjesztésre kerülnek

 

60% 50% 40%

Általános csekély összegű (de minimis) támogatás

 

70%

Kis- és középvállalkozásnak nyújtott innovációs támogatás

 

50%

Regionális beruházási támogatás

 

Dél-Alföld, Dél-Dunántúl – Baranya vármegye kivételével –, Észak-Alföld, Észak-Magyarország – Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye és Heves vármegye kivételével –

és Pest tervezési-statisztikai régióban

 

70% 60% nem vehet igénybe

Közép-Dunántúl és Nyugat-Dunántúl tervezési-statisztikai régióban

 

50% 40% nem vehet igénybe

Baranya vármegyében, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében és Heves vármegyében

 

80% 70% nem vehet igénybe

Amennyiben bármilyen kérdésük merül fel, vagy ötlettel és elképzeléssel rendelkeznek a fenti pályázati kiírás kapcsán, keressék bizalommal cégünk operatív vezetőjét.

Fülöp Zoltán
telefon: 06 (20) 511 31 01
e-mail: fulop.zoltan@palyazatakademia.hu
www.palyazatakademia.hu