Dedikált K+F+I és piacra lépést támogató program a digitális gazdaság szereplőinek
Komplex digitális K+F fejlesztések
DIMOP Plusz-1.1.2.C-24
(tervezet)
1. Pályázati cél:
A DIMOP Plusz-1.1.2 konstrukciók közvetlen célja a vállalkozások versenyképességének növelése a mikro-, kis- és középvállalatok digitális KFI tevékenységének támogatásával, piacképes új digitális termék, technológia vagy szolgáltatás fejlesztése érdekében a vállalati és termékéletciklus összes fázisában, illeszkedve az S3 stratégiában megjelölt „élvonalbeli technológiák” és/vagy a „gazdaság digitalizációja” prioritásokhoz. Jelen felhívás a komplex digitális K+F fejlesztéseket célozza meg, ahol a nagy jelentőségű és összetett digitális kutatás-fejlesztési és innovációs feladatok megoldásának támogatása a cél a szakterület szakmailag kiemelkedő szereplőinek részvételével. A digitális KFI tevékenység során létrejövő eredmények a gazdaságban és a társadalmi élet egyéb területein hasznosulva, létező, fontos problémák megoldásához járulnak hozzá az erőforrások, ráfordítások ésszerű fókuszálásával, jelentős gazdasági, társadalmi hasznot biztosítva. A kutatás-fejlesztési tevékenységnek jelentős tudományos és/vagy műszaki újdonságtartalommal rendelkező új digitális termék, technológia vagy szolgáltatás kifejlesztésére kell irányulnia.
2. Támogatható tevékenységek:
- Kísérleti fejlesztés
- Ipari kutatás
- Tárgyi eszköz beszerzése
- Immateriális javak beszerzése
- Iparjogvédelmi tevékenység
- Százalékos átalányalapú finanszírozás költségei
Önállóan támogatható tevékenységek:
Komplex digitális K+F fejlesztések – A vállalkozások és kutató-tudásközvetítő szervezetek konzorciumban megvalósított digitális KFI és piacra lépési projektjeinek támogatása. A támogatással létrejövő eredmények a gazdaságban és a társadalmi élet egyéb területein hasznosulva, létező, fontos problémák megoldásához járulnak hozzá az erőforrások, ráfordítások ésszerű fókuszálásával, jelentős gazdasági, társadalmi hasznot biztosítva. A kutatás-fejlesztési tevékenységnek jelentős tudományos és/vagy műszaki újdonságtartalommal rendelkező új digitális termék, technológia vagy szolgáltatás kifejlesztésére kell irányulnia.
- Kísérleti-fejlesztés (a kísérleti fejlesztés tevékenységen elszámolni kívánt költségeknek el kell érnie az elszámolható összköltségének legalább 50%-át)
A meglévő tudományos, technológiai, üzleti és egyéb, vonatkozó ismeretek és szakértelem megszerzése, összesítése, alakítása és felhasználása új vagy javított termékek, eljárások vagy szolgáltatások kidolgozása céljából, ide tartozhatnak digitális termékek, eljárások vagy szolgáltatások, bármilyen területről, technológiából, iparágból vagy ágazatból (beleértve, de nem kizárólagosan a digitális iparágakat és technológiákat is, mint például a szuperszámítógépek, kvantumtechnológiák, blokklánc-technológiák, mesterséges intelligencia, kiberbiztonság, big data és felhőalapú vagy peremtechnológiák)
Önállóan nem támogatható tevékenységek:
- Ipari kutatás
Ipari (alkalmazott) kutatás: tervezett kutatás vagy kritikus vizsgálat, amelynek célja új ismeretek és szakértelem megszerzése új termékek, eljárások vagy szolgáltatások kifejlesztéséhez, vagy a létező termékek, eljárások vagy szolgáltatások jelentős mértékű fejlesztésének elősegítéséhez, amelyek lehetnek többek között digitális termékek, eljárások vagy szolgáltatások, bármilyen területről, technológiából, iparágból vagy ágazatból (beleértve, de nem kizárólagosan a digitális iparágakat és technológiákat is, mint például a szuperszámítógépek, kvantumtechnológiák, blokklánc-technológiák, mesterséges intelligencia, kiberbiztonság, big data és felhőalapú technológiák); az ipari kutatás magában foglalja komplex rendszerek összetevőinek létrehozását, és beletartozhat a prototípusok laboratóriumi környezetben vagy létező rendszerekhez szimulált interfésszel rendelkező környezetben történő megépítése, valamint kísérleti sorozatok gyártása, amennyiben ez az alkalmazott kutatáshoz és különösen a generikus technológiák ellenőrzéséhez szükséges.
- Tárgyi eszköz beszerzése
- Immateriális javak beszerzése
- Iparjogvédelmi tevékenység
- K+F+I szolgáltatás költségei
- Bérköltségek
- Százalékos átalányalapú finanszírozás költségei
3. Támogatást igénylők köre:
- Profitorientált mikro-, kis-, és középvállalkozások, illetve nagyvállalatok
- amelyek, rendelkeznek legalább három lezárt (beszámoló alátámasztott), teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel
- amelyek, éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelmek benyújtását megelőző lezárt, teljes, de 2022-nél nem korábbi üzleti évben minimum 5 fő volt;
- vállalkozás(ok) nettó árbevételének együttesen el kell érni a 150 millió forintot a támogatási kérelem benyújtását megelőző, utolsó lezárt, teljes (365 nap) üzleti évben;
- Költségvetési- és költségvetési rend szerint gazdálkodó szervek, nonprofit és egyéb nem nyereségérdekelt szervezetek; (Többségi állami tulajdonban álló gazdasági társaság csak akkor nyújthat be támogatási kérelmet, ha ahhoz a Kormány előzetesen hozzájárult.
A támogatási kérelem benyújtására csak konzorciumi formában van lehetőség:
- a konzorcium legfeljebb 4 tagú lehet és a konzorcium tagjai lehetnek egymás partner- és vagy kapcsolt vállalkozásai4;
- a támogatás legalább 65%-át profitorientált vállalkozásnak kell igényelnie mind a tervezés, mind a megvalósítás időszaka alatt;
- konzorciumvezető kis-, és középvállalkozás lehet.
4. Benyújtási időszak: 2024. december 2-től 2025. február 28-ig
5. Támogatási összeg: 75 millió Ft – maximum 500 millió Ft vissza nem térítendő támogatás
6. Megvalósítási helyszín: Budapest kivételével Magyarország egész területén
7. A tervezett projektekkel szembeni elvárások:
- legalább célpiaci újdonságtartalommal rendelkező új vagy továbbfejlesztett digitális termék, vagy szolgáltatás kifejlesztésére kell irányuljanak;
- a projekt eredményeként létrejövő új vagy továbbfejlesztett digitális termék, vagy szolgáltatás üzletileg hasznosítható legyen, amelyet legkésőbb a projekt fizikai befejezéséig be kell vezetni a piacra.
Kizárólag olyan digitális kutatás-fejlesztési projekt támogatható melynek keretében kifejleszteni kívánt termék és/vagy szolgáltatás újdonságtartalma besorolható:
- a szoftverfejlesztés (TEÁOR 58.2 Szoftverkiadás);
- az infokommunikációs-technológia (IKT) szolgáltatás (TEÁOR 62 Információ-technológiai szolgáltatás);
- az adatfeldolgozás (TEÁOR 63.1 Adatfeldolgozás, web-hoszting, világháló-portál szolgáltatás);
- vagy a távközlés (TEÁOR 61 Távközlés);
területeire és
az alábbi fejlett digitális technológiák alkalmazásával megvalósuló új szoftver termékek és/vagy szolgáltatások kialakítását célozzák:
- Mesterséges intelligencia (AI) technológiák;
- Big data és fejlett adatelemzési technológiák;
- Jövőbeli hálózatokhoz kapcsolódó technológiák (pl. 5G/6G, LPWAN és IoT);
- Immerzív technológiák (pl. VR (virtuális valóság), AR (kiterjesztett valóság), MR (vegyes valóság), XR (kibővített valóság), metaverzum);
- Web3 technológiák (pl. blokklánc, okos szerződések, digitális eszközök és tokenek (kriptovaluták, NFT-k (nem helyettesíthető tokenek), (CBDC-k) központi banki digitális valuták);
- Kvantum számítástechnikához kapcsolódó technológiák;
- Új generációs felhő- és peremhálózati technológiák;
- Új generációs szoftverfejlesztési technológiák, programozási nyelvek és technológiák;
A támogatási kérelemmel érintett projekt termék-innovációs tevékenységének meghatározó része a fenti fejlett digitális technológiák alkalmazásával kell megvalósuljon, tehát a projekt termék-innovációs tevékenységéhez kapcsolódó költségek legalább 80%-ának közvetlenül ezekkel a fejlett digitális technológiákkal megvalósuló szoftveres termék-innovációs feladatok elvégzésére kell irányulniuk.
A projekt jelentős tudományos és/vagy műszaki újdonságtartalommal rendelkező új digitális termék, technológia vagy szolgáltatás kifejlesztésére irányuljon;
A fejlesztésnek minimum TRL 2-es szintről kell indulnia, a megvalósítási időszak végére a minimum TRL 7-es szintet elérve;
Csak olyan támogatási kérelem támogatható, amelynek részeként sor kerül a Digitális Állampolgárság elérhető eredményeinek technológiai tovább felhasználására, annak beépítésére, vagy beépítését támogató tevékenységekre, amennyiben ez a fejlesztés tárgyához illeszkedik és aránytalan terhet nem jelent. Ennek részeként a rendelkezésre álló, digitális aláírásra, természetes személy azonosítására és természetes személyről hozzájárulás alapú adatlekérdezésre vonatkozó technológiákat alkalmazni szükséges.
A projekt jelentős célpiaci újdonságtartalommal rendelkező új vagy továbbfejlesztett digitális termék vagy szolgáltatás kifejlesztésére kell irányulnia, úgy, hogy a projekt eredményeként létrejövő új digitális termék vagy szolgáltatás üzletileg hasznosítható legyen, amelyet legkésőbb a projekt fizikai befejezéséig be kell vezetni a piacra.
Azon projektek támogathatóak, amelyek illeszkednek a 2021-2027-es időszakra vonatkozó Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégiában (S3) megfogalmazott „élvonalbeli technológiák” és/vagy a „gazdaság digitalizációja” prioritások valamelyikéhez.
8. Kötelező vállalások:
I. Árbevétel vállalása:
A támogatást igénylő (konzorcium esetén a konzorciumvezető és valamennyi forprofit vállalkozás együttesen) vállalja/vállalják, hogy a fenntartási idő 1. és 2. évében a projekt keretében kifejlesztett termék vagy szolgáltatás piaci értékesítéséből származó árbevétele/árbevételük összesen eléri az általa/általuk elnyert támogatási összeg legalább 20%-át, az általa/általuk elnyert támogatási összeg 20%-ának visszafizetési terhe mellett.
A támogatást igénylő vállalja, hogy a projekt fizikai befejezéséig a támogatott projekt termék-innovációs eredményével kapcsolatos piacra lépés érdekében európai uniós védjegy és/vagy formatervezési minta oltalom bejelentést tesz az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalánál (EUIPO). Az európai uniós védjegy és/vagy formatervezési minta oltalom bejelentéseknek a díjfizetést is tartalmazó alaki követelmények ellenőrzéséig kell legalább eljutniuk, a kérelem végső elbírálása nem követelmény.
II. TRL szint vállalása
A támogatást igénylő (konzorcium esetén a konzorciumvezető) vállalja, hogy a projekt eredményeként létrejövő termék, technológia vagy szolgáltatás a megvalósítási idő végére eléri minimum a befejezett TRL 7-es szintet, a projekt fizikai befejezését követő 24 hónapon belül pedig el kell érnie a befejezett TRL 9-es szintet.
III. Oltalom vállalása
A támogatást igénylő (konzorcium esetén a konzorciumvezető) vállalja, hogy a projekt fizikai befejezéséig a támogatott projekt KFI eredményével kapcsolatos piacra lépés érdekében európai uniós védjegy és/vagy formatervezési minta oltalom bejelentést tesz az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalánál (EUIPO). Az európai uniós védjegy és/vagy formatervezési minta oltalom bejelentéseknek a díjfizetést is tartalmazó alaki követelmények ellenőrzéséig kell legalább eljutniuk, a kérelem végső elbírálása nem követelmény.
IV. Projekt-megvalósítási mentorálás, piacra lépési üzleti terv elkészítésének vállalása
A támogatást igénylő (konzorcium esetén a konzorciumvezető) vállalja, hogy a projekt fizikai befejezéséig kötelezően részt vesz a DIMOP_PLUSZ-1.1.1-23-2023-00001 azonosító számú kiemelt projekt keretében biztosított projekt-megvalósítási mentorálási folyamatban és annak módszertani és szakértői támogatásával, a támogatott projekt KFI eredményével kapcsolatos piacra lépés érdekében elkészíti a piacra lépési üzleti tervét.
Összefoglaló táblázat a támogatási kategóriánként igényelhető támogatás maximális mértékéről
Támogatási kategória |
Támogatási intenzitás | ||||
mikro- és kisvállalkozás | közép- vállalkozás | nagy- vállalkozás | |||
Kutatás- fejlesztési projektekhez nyújtott támogatás | ipari (alkalmazott) kutatás | 70% | 60% | 50% | |
ipari (alkalmazott) kutatás esetében, ha a projekt hatékony együttműködést foglal magában |
80% |
75% |
65% |
||
ipari (alkalmazott) kutatás esetében, ha a projekt eredményei széles körben terjesztésre kerülnek |
80% |
75% |
65% |
||
kísérleti fejlesztés | 45% | 35% | 25% | ||
kísérleti fejlesztés esetében, ha a projekt hatékony együttműködést foglal magában |
60% |
50% |
40% |
||
kísérleti fejlesztés esetében, ha a projekt eredményei széles körben terjesztésre kerülnek |
60% |
50% |
40% |
||
Általános csekély összegű (de minimis) támogatás | 70% | ||||
Kis- és középvállalkozásnak nyújtott innovációs támogatás | 50% | ||||
Regionális beruházási támogatás | Dél-Alföld, Dél-Dunántúl – Baranya vármegye kivételével –, Észak-Alföld, Észak- Magyarország – Borsod- Abaúj-Zemplén vármegye és Heves vármegye kivételével – és Pest tervezési-statisztikai régióban |
70% |
60% |
nem vehet igénybe | |
Közép-Dunántúl és Nyugat- Dunántúl tervezési-statisztikai régióban |
50% |
40% |
nem vehet igénybe | ||
Baranya vármegyében, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében és Heves vármegyében |
80% |
70% |
nem vehet igénybe | ||
A projekt tervezése során az egyes elszámolható költségtípusok vonatkozásában vegye figyelembe a következő korlátozásokat:
Költségtípus |
Minimális mértéke az elszámolható összköltségre vetítve (%) |
Maximális mértéke az elszámolható összköltségre vetítve (%) |
Szakmai megvalósításhoz kapcsolódó személyi jellegű ráfordítás | 50 % | – |
K+F+I szolgáltatás költségei | – | 30% |
Eszközbeszerzés költségei | – | 15% |
Immateriális javak beszerzése és üzleti felhőszolgáltatás igénybevétele (bérleti díj) | – | 15% |
A projekt kutatás-fejlesztési tevékenységéhez kapcsolódó költségek legalább 80%-ának közvetlenül a Felhívás 2.1. pontjában nevesített fejlett digitális technológiákkal megvalósuló szoftveres kutatás-fejlesztési feladatok elvégzésére kell irányulniuk.
A kísérleti fejlesztés tevékenységen elszámolni kívánt költségeknek el kell érniük a projekt elszámolható összköltségének legalább 50%-át.
Amennyiben bármilyen kérdésük merül fel, vagy ötlettel és elképzeléssel rendelkeznek a fenti pályázati kiírás kapcsán, keressék bizalommal cégünk operatív vezetőjét.
Fülöp Zoltán
telefon: 06 (20) 511 31 01
e-mail: fulop.zoltan@palyazatakademia.hu
www.palyazatakademia.hu